Vinst för H50 i seriespelet
Med en marginal på hela 30 slag till andraplatsen vann Vassunda H50 lag 1 division 2!
Det innebär att vi nästa säsong återigen har ett H50 lag i högsta divisionen.
Starkt jobbat alla som bidragit till detta!

I sista omgången på Sparren i synnerhet Björn Melin som slog till och hade omgångens bästa resultat med råge!
Även lag 2 - också i Div 2 - gjorde bra ifrån sig och placerade sig på plats 6 vilket innebär att laget håller kvar platsen i div 2.
Övriga placeringar efter sista omgången:
D50 - plats 3 i div 1
H22/30 - plats 8
H40 - plats 6
Det är superkul att intresset är stort för seriespel! Förutom att "mäta krafterna" mot andra klubbar så är det inte bara ett roligt sätt att knyta kontakter med andra medlemmar i Vassunda GK, utan också med spelare i andra klubbar! Samt att det är kul såklart att få komma ut och spela andra banor i Uppland!
Tveka inte att höra av dig till nån av lagledarna inför nästa säsong om du är intresserad! På sidan Tävling hittar du kontaktinformation mm. /Owe Evans Tävlingskommittén
Björn Melin Lars-Göran Drakeskog Alvaro Cuevas Patrik Berglund



